Մշակվել է օդերևութաբանական ռադիոզոնդ՝ մթնոլորտային պարամետրերի չափման համար
Երևանի պոլիտեխնիկական համալսարանի շրջանավարտները մշակել են օդերևութաբանական ռադիոզոնդ՝ նախատեսված մթնոլորտային տարբեր պարամետրերի չափման համար: Ռադիոզոնդը մարտկոցով աշխատող հաղորդիչ համակարգ է, որը մթնոլորտ է տեղափոխվում օդապարիկի միջոցով և միաժամանակ փոխանցում է չափված պարամետրերը ֆիքսված ընդունիչներին:
Մշակված ռադիոզոնդը թույլ է տալիս չափել օդի ջերմաստիճանը, շրջակա օդի հարաբերական խոնավությունը, մթնոլորտային ճնշումը և քամու արագությունը տարբեր բարձրությունների վրա: Ստացված տեղեկատվությունը փոխակերպվում է ռադիոտելեմետրիկ ազդանշանի և փոխանցվում է վերերկրյա դիտարկման կայանին:
Ամուր կառուցվածքը, պարզ կիրառումը, մատչելի գինը, թեթև քաշը և երկարատև շահագործման հնարավորությունը՝ ցանկացած բարձրության վրա, ռադիոզոնդի հիմնական առավելություններն են նմանանտիպ այլ սարքերի համեմատ: Ներկառուցված GPS համակարգն ապահովում է աշխարհագրական տվյալների շարունակական հոսք իրական ժամանակում, ինչը թույլ է տալիս հաշվարկել քամու արագությունը և ուղղությունը:
Օդերևութաբանական ռադիոզոնդը սնուցվում է երեք ստանդարտ AA մարտկոցից: Սարքը կարող է աշխատել առնվազն 3 ժամից ոչ պակաս 2,5-ից մինչեւ 5,5 Վ սնուցող լարման առկայության, ինչպես նաև -90-ից + 50˚C-ի շրջակա ջերմաստիճանի դեպքում:
Օդապարիկի պատյանի պատռվելուց հետո ռադիոզոնդն ընկնում է տեղադրման վայրից և հետևող կայանից 200 կմ շառավիղով հեռավորության վրա: Չափվող տվյալները փոխանցվում են ռադիոհաղորդչի միջոցով՝ 400.15-406 ՄՀց հաճախականությամբ: Ռադիոզոնդի ցուցումների արդյունքների հիման վրա օդերևութաբանները կազմում են մի քանի օրվա եղանակի տեսությունը:
Մշակված ռադիոզոնդերը կարող են օգտագործվել օդերևութաբանական կայարաններում` եղանակային տվյալների հավաքագրման ժամանակ, ինչպես նաև քաղաքացիական ավիացիայում, ավիացիոն ծառայությունների հետ համաձայնեցնելուց հետո:

Выпускники Ереванского политехнического университета разработали метеорологический радиозонд, предназначенный для измерения различных параметров атмосферы. Радиозонд представляет собой телеметрический комплекс приборов с батарейным питанием, который переносится в атмосферу при помощи воздушного шара и одновременно передает измеренные параметры на стационарные приемники.
Разработанный радиозонд позволяет измерять температуру, относительную влажность окружающего воздуха, давление и скорость ветра в атмосфере на разных высотах. Полученная информация преобразуется в радиотелеметрический сигнал и передается на наземную станцию слежения.
Прочная конструкция, простота применения, доступная цена, малый вес, а также возможность длительной работы на любой высоте являются основными преимуществами радиозонда по сравнению с аналогичными приборами. Встроенная система GPS обеспечивает непрерывный поток географических данных в реальном времени, что позволяет вычислить скорость и направление ветра.
В качестве источника питания метеорологического радиозонда используются три стандартные батареи типоразмера АА. Работоспособность прибора обеспечивается в течение не менее 3 часов в диапазоне питающего напряжения от 2.5 до 5.5 В, при температуре окружающей среды от -90 до +50˚C.
После разрыва оболочки шара зонд падает на землю в радиусе до 200 км от места запуска и станции слежения. Измеренные данные передаются на землю с помощью радиопередатчика, работающего в диапазоне 400.15 — 406 МГц. На основе полученных с метеозонда показаний синоптики могут составить прогноз погоды на несколько дней.
Разработанный радиозонд может быть применен в метеостанциях для сбора погодных данных, а также в гражданской авиации (после согласования с аэрослужбами).