Մշակվել է ավտոմատացված համակարգ` գերարագ ԱԹԿ/ԹԱԿ-երի պարամետրերի չափման համար
Երևանի պոլիտեխնիկական համալսարանի շրջանավարտները մի խումբ մշակել է ավտոմատացված համակարգ, որը չափում է գերարագ անալոգաթվային և թվային-անալոգային փոխարկիչների ստատիկ և դինամիկ պարամետրերը (մինչև 800 ՄՀց հաճախություն):
Ծրագրային ապահովման ընդհանուր տեսքը՝ աղմուկի չափում
Անալոգաթվային և թվային-անալոգային միկրոսխեմաները լայնորեն տարածված են ժամանակակից էլեկտրոնային համակարգերում և դրանց առանձնահատկություններից է կախված պատրաստի արտադրանքի որակը, ուստի պարամետրերի ճշգրիտ չափումը շատ կարևոր է:
Քանի որ շուկայում առկա են տարատեսակ միկրոսխեմաներ, որոնք միմյանցից կարող են տարբերվել տվյալների փոխանցման մեթոդով, կոնֆիգուրացիայի տրամաբանությամբ կամ ծրագրավորմամբ, անհրաժեշտ է որ ստուգող-չափիչ համակարգը լինի ճկուն և բազմաֆունկցիոնալ:
Հաշվի առնելով այս ամենը, Երևանի ինժեներների կողմից մշակվել է համակարգ, որը թեստավորման օպերատորին հնարավորություն է տալիս ադապտացնել համակարգը ոստ կոնկրետ պահանջների:
Համակարգը սերտիֆիկացված է և կիրառվում է կիսահաղորդչային տարրերի մշակման և արտադրական գործընթացներում, ինչպես նաև կիրառվող կոմպոնենտների ֆունկցիոնալության ստուգման համար՝ մինչև դրանց ինտեգրումը::

Опубликовано: 2017-04-12   /   comments (0)
Выпускники Ереванского Политехнического университета разработали автоматизированную систему измерения параметров высокоскоростных АЦП и ЦАП. Система выполняет функциональное управление и измерение статических и динамических параметров высокоскоростных АЦП и ЦАП (тактовая частота до 800 МГц).
Общий вид ПО: измерение шума
Микросхемы АЦП и ЦАП являются одними из наиболее распространенных в современных электронных системах. Измерение параметров АЦП и ЦАП в производстве является очень важным процессом, так как их характеристики во многом определяют качество конечной продукции.
На сегодняшний день на рынке представлено большое разнообразие подобных микросхем, которые могут отличаться по методу передачи данных, по логике конфигурации или программирования, тем самым выдвигая требования к гибкости и многофункциональности контрольно-проверочной системы.
Учитывая вышеперечисленное, ереванскими инженерами была разработана система, которая в значительной мере позволяет оператору быстро адаптировать систему под конкретные требования.
Система является сертифицированным продуктом, который может быть использован в задачах разработки и в производственных процессах полупроводниковых компонентов.