Մշակվել է ազդանշանների հաջորդականության գեներացման գրադարան
Երևանի պոլիտեխնիկական համալսարանի շրջանավարտները մշակել են գրադարան, որն ընդունակ է գեներացնել տարբեր տեսակի և hապաղումների՝ ազդանշանների հաջորդականությունը՝ հիմնված ապարատային ապահովման վրա:
Որոշ տեսակի խնդիրների համար օգտագործվում են սարքեր՝ նախատեսված իմպուլսային ռեժիմում աշխատելու համար: Դրանց թվում են՝ ռադարների ընդունիչ սարքերը, կիսահաղորդչային հանգույցները և կոմպոնենտները: Սովորական ուժային պարամետրերի (հոսանք, լարում և այլն) ստուգումը բավարար չէ այդ սարքերը բնութագրելու համար, այդ իսկ պատճառով, առաջանում է այնպիսի մի սարքի անհրաժեշտություն, ինչպիսին է ազդանշանային գեներատորը, որը ստեղծում է իմպուլսային ազդանշաններ և հնարավորություն է տալիս ստուգել վերոնշյալ սարքերը՝ այդ գործող ռեժիմներում:
Մշակված ազդանշանների հաջորդականության գեներատորն օգտագործվում է կիսահաղորդչային սարքերի, ռադարների ընդունիչ սարքերի և ռադիոհաճախականության կոմպոնենտների թեստավորման համար:
Մշակված գրադարանն իրենից ներկայացնում է վիրտուալ գործիքների ամբողջական փաթեթ, որը թույլ է տալիս ձևավորել ազդանշանների հաջորդականությունը, փոփոխել ազդանշանի հաճախականությունը, ձայնագրել և կարդալ ազդանշանային տվյալները ֆայլի մեջ և կատարել ռադարային ազդանշանների իմիտացիա համապատասխան ընդունիչ սարքերի համար:
Օգտագործողին հարմար ինտերֆեյսը, հնարավորություն է ընձեռում օգտագործել գրադարանը ինչպես ձեռքով աշխատելու ռեժիմում՝ որպես ինքնավար սարք, այնպես էլ որպես ենթածրագիր՝ խոշոր ծրագրային ապահովումների կազմում՝ ավտոմատացված թեստավորման համակարգերի, ռադարային ազդանշանների իմիտատորների համար և այլն:

Разработана библиотека генерации последовательности импульсов
Выпускники Ереванского политехнического университета разработали библиотеку, которая способна выдавать последовательность импульсов различных типов и задержек на основе аппаратного обеспечения.
В ряде задач используются устройства, которые предназначены для работы в импульсном режиме. Таковыми являются приемные устройства радаров, полупроводниковые узлы и компоненты. Проверка обычных силовых параметров (таких как: потребляемый ток, напряжение и т.д.) недостаточна для характеризации данных устройств и поэтому возникает необходимость наличия такого рода устройства, как импульсный генератор, который создает импульсные сигналы и позволяет проверять вышеперечисленные устройства в данных рабочих режимах.
Разработанный Генератор последовательности импульсов используется для тестирования полупроводниковых приборов, приемных устройств радаров и радиочастотных компонентов.
Созданная библиотека представляет собой готовый набор виртуальных инструментов, позволяющий формировать последовательность сигналов, изменять частоту импульсов, производить запись и чтение импульсных данных в файл и служит для имитации сигналов радаров для соответственных приемных устройств.
Интуитивно понятный пользовательский интерфейс позволяет использовать библиотеку как в ручном режиме в качестве автономного устройства, так и использовать в качестве подпрограммы в составе больших программных обеспечений для систем автоматизированного тестирования, имитаторов радиолокационных сигналов, и т.д.