Մշակվել է վարորդին օժանդակող էլեկտրոնային կառավարման բլոկի ժամանակակից թեսթավորման համակարգ
Երևանի պոլիտեխնիկական համալսարանի շրջանավարտները մշակել են ժամանակակից համակարգ` վարորդին օժանդակող էլէկտրոնային մոդուլների (ADAS) թեստավորման համար, մասնավորապես, տեսախցիկի վրա հիմնված էլէկտրոնային կառավարման բլոկի (ECU) թեստավորման համար: Համակարգը նախատեսված է վարորդին օժանդակող այնպիսի ժամանակակից համակարգերի թեստավորման համար, ինչպիսիք են երթևակության գոտում մնալուն օժանդակող համակարգի, ավտոկայանմանն օժանդակող համակարգի, երթևեկության նշաննների ճանաչման, հետիոտների ճանաչման համակարգերի, և այլն,:
Վարորդին օժանդակող համակարգերը բաժանվում են երկու խմբի. առաջին խմբի համակարգերը միայն զգուշացնում են վարորդին, երկրորդ խմբի համակարգերը ոչ միայն զգուշացնում են վարորդին, այլև իրենց վրա են վերցնում վերահսկողությունը կրիտիկական իրավիճակներում, երբ վարորդը կարող է չհասցնել անմիջապես արձագանքել ճանապարհին: Համակարգի ունիվերսալությունը կայանում է երկու տեսակի համակարգերի թեստավորման հնարավորության մեջ:
Վարորդին օժանդակող նմանատիպ համակարգերի թեստավորման առանձնահատկությունն այն է, որ դրանք պետք է թեստավորվեն բազմաթիվ կիլոմետրեր, ինչի համար ծախսվում են մեծ գումարներ և ռեսուրսներ: Մշակված համակարգը թույլ է տալիս սիմուլացնել որոշակի միջավայր՝ սկսած ճանապարհային նշաններից, եղանակային պայմաններից, երթևեկության պայմաններից, և այլն, և իրականցնել մարդատար ավտոմեքենաների մոդելների թեստավորում՝ ցուցադրելով իրականին նման պահվածք մեքենայի դինամիկայի միջոցով, դրանով իսկ ապահովելով տվյալների վերահսկողություն շատ ավելի մեծ հուսալիությամբ և վերարտադրողականությամբ, քան իրական փորձարկման կրիչները:
Համակարգի հիմնական առավելություններն են՝ բաց հարթակը, տարբեր մոդելների, ինչպիսիք են Simulink, C կոդ, և այլն, ներմուծման հնարավորությունը, իրականին նման մոդելները և 3D մոդելավորումը:
Համակարգը օգտագործվում է ավտոմոբիլային գործարաններում վարորդներին օժանդակող համակարգի նախագծման սկզբնական փուլերում, ինչպես նաև տեխնիկական համալսարաններում:

Разработана современная система тестирования ЭБУ машинного зрения автомобиля
Выпускники Ереванского политехнического университета разработали современную систему тестирования электронных блоков управления (ЭБУ) машинного зрения автомобиля современнных систем содействия водителю (ADAS). Система предназначена для тестирования таких функциональностей современных систем содействия водителю, как удержание полосы, помощь при парковке, распознавание дорожных знаков, распознавание пешеходов и др.
Системы содействия водителю бывают двух типов: к первым относятся те, которые предупреждают водителя, ко вторым — системы, которые берут управление на себя в критических ситуациях, в которых водитель может не успеть оперативно среагировать на дороге. Универсальность разработанной системы заключается в возможности тестирования обоих типов.
Для тестирования системы ADAS с помощью реальных тест-драйвов, необходимо проводить тесты на многие тысячи и миллионы километров, для чего расходуется много денежных средств и ресурсов, что сильно удораживает систему в целом. Особенностью же разработанной системы тестирования является симуляция окружающей среды, начиная с дорожных знаков, погодных условий, условий трафика и т.д., и проведение тестирования с моделями автомобилей, демонстрирующих их реалистичное поведение, тем самым, обеспечивая контроль данных с гораздо большей надежностью и воспроизводимостью, а также сокращение времени тестирования и затрат.
Открытость платформы, возможность импорта разных моделей (Simulink, код на С и др.), симуляция окружающей среды являются основными преимуществами разработанной системы тестирования.
Система применяется на предприятиях по производству автомобилей на ранних этапах проектирования системы содействия водителю, а также актуальна в технических ВУЗах.