Մշակվել է արբանյակային հաղորդիչով տվյալների հավաքագրման նոր համակարգ
Երևանի պոլիտեխնիկական համալսարանի շրջանավարտների կողմից մշակվել է արբանյակային հաղորդիչով տվյալների հավաքագրման նոր համակարգ: Այն իրենից ներկայացնում է ցածր հզորության ծախսով կառավարման համակարգ (50 մԱժ), որն ընդունելով տարատեսակ տվիչներից չափվող արժեքները, SDR հաղորդչի միջոցով դրանք փոխանցում է տվյալների հավաքագրման կենտրոն՝ հետագա վերլուծության համար: Այսպիսով, տվյալների գրանցման համակարգն օգտագործվում է բազմաթիվ անալոգային և թվային տվիչներից ընդունվող արժեքների գերարագ մշակման և հաղորդման համար։
Տվյալների գրանցման համակարգի կայուն աշխատանքն ապահովվում է RTC տակտային գեներատորի չափաբերման ռեգիստրի, FPGA ծրագրային ապահովման, ինչպես նաև՝ RTC չափաբերման համար առաջադրվող բանաձևի միջոցով (ժամանակի սինքրոնացումն իրականացվում է GPS ազդանշանի միջոցով):
Համակարգի առավելություններն են. արագագործությունը; ազդանշանի հաճախության, հզորության և հաղորդման ժամանակի պարամետրերի կարգավորման ճկուն ինտերֆեյսը; ցածր հզորության ծախսը։
Այսպիսի տվյալների գրանցման համակարգերը կարելի է կիրառել այնպիսի ոլորտներում, որտեղ անհրաժեշտ է իրականացնել տվյալների գրանցում և պահպանում իրական ժամանակում, ապա՝ անլար կապով հաղորդում դեպի հավաքագրման կենտրոններ: Օրինակ՝ համակարգի կիրառումը գյուղատնտեսության ոլորտում հնարավորություն է տալիս կատարել վերլուծություններ դաշտի կլիմայական վիճակի վերաբերյալ, չափումների միջոցով որոշել հողի խոնավությունն ու ջերմաստիճանը, քամու արագությունն ու ուղղությունը, ինչպես նաև՝ իրականացնել ժամանակի որոշակի միջակայքերում չափվող տվյալների մշակում, կոդավորում, մոդուլում և հաղորդում դեպի արբանյակներ:

Разработан новый регистратор данных со спутниковым передатчиком
Выпускники ереванского политехнического университета разработали регистратор данных со спутниковым передатчиком. Регистратор представляет собой управляющее устройство с низким энергопотреблением (50 мАч), который принимает данные от различных типов датчиков, и передает их на центр сбора данных с помощью SDR передатчика для дальнейшего анализа. Регистратор выполняет высокоскоростную обработку и передачу данных для систем, работающих с большим количеством аналоговых и цифровых датчиков.
Беспрерывная работа регистратора обеспечена с помощью тактового генератора RTC с калибровочными регистрами и предложенным программным обеспечением для FPGA, а также применением новой формулы калибровки RTC (с использованием сигнала GPS для синхронизации по времени).
Преимуществами системы являются: быстродействие; удобный интерфейс программного обеспечения для конфигурации и настройки параметров передачи данных таких, как частота, мощность сигнала, время передачи и низкое энергопотребление.
Данный регистратор может быть применен в сферах, где необходимо обеспечить хранение данных в реальном времени и их беспроводную передачу. Например, применение регистратора в сельском хозяйстве дает возможность проводить статистический анализ подробной климатической ситуации на поле, определять контроль влажности и температуру почвы, скорость и направление ветра. Также производится предварительная обработка измеряемых данных в определенные интервалы времени, их кодирование, модуляция и передача результатов в спутники.